Много често при почистване и ремонт на стари канализации, когато има аварии се налага залепване и възстановяване на тръбите.
Пластмасови и метални тръби – сравнение
Полипропиленовите тръби и тръбите от други пластмаси почти изцяло изместиха старите поцинковани тръби във водопроводните инсталации. Присъединяването им една към друга се извършва не чрез резба, както при старите тръби, а по други начини.
Начините за съединяване включват съединителни части и лепило или заваряване, като се разтопят крайните части. Заваряването е преобладаващият начин за свързване на полипропиленови тръби, които са най-използвани, както в инсталации за студена и топла вода за битови цели, така и във водни отоплителни инсталации.
Пластмасовите тръби са с много предимства, по вътрешността им не се отлага котлен камък, не провеждат топлината и затова топлинните загуби са минимални, имат голяма якост леки са, не кородират и затова дълготрайността им е около 50 години, което е минимумът експлоатационен период, гарантиран от производителите. Към тези предимства ще добавим и лекотата на монтаж и съединяване.
Проблеми, които могат да се получат при пластмасовите тръби
Тъй като коефициентът на топлинно разширяване и свиване при пластмасата е доста по-голям в сравнение с този при металните тръби, при дълги тръбопроводи се извършва забележимо удължаване или скъсяване, поради разширяване или свиване. За противодействие по дълги тръби се монтират закрепващи скоби или П-образни участъци.
Още един проблем, специфичен за пластмасовите тръби, е устойчивостта им на UV излъчването. Тъй като тази устойчивост не е висока, тръбите трябва да се монтират по такъв начин, че да не бъдат изложени на пряка слънчева светлина и нагряване от слънцето.
Проблеми, които могат да се получат при метални тръби
Проблемите при металните тръби са свързани с кородирането им, поради което не са така дълготрайни за експлоатация, както и отлагането на котлен камък вътре в тях.
Металните тръби се залепват със специално лепило.
Залепване на тръби
На първо място, трябва да се вземе предвид материалът на тръбите. Освен това от значение е и дефектът, който трябва да се отстрани – ако няма как да се съединят по друг начин, дали ще се отстрани пукнатина и т.н.
Преди самото залепване краищата на двата сектора трябва да се почистят добре.
Причини за дефекти в тръбопроводите
Причините, поради които се налага залепване на тръби, са различни. Те включват:
- разместване на тръбните връзки
- проникване на корени в канализацията
- образуване на налепи
- течове и други.
Диагностика на състоянието на тръбите
Специалистите от КАНАЛИ-ТИНО извършват диагностика с видеокамери, за да се определи проблемът и в зависимост от това къде и как трябва да се извърши залепването.
Видеокамерите ни включват:
- камера с жило, за диагностика на тръби с диаметър между ф40 и ф250 – жилото прониква вътре в тръбите на разстояние до 50 метра
- робот камера за диагностика на тръби с диаметър между ф250 и ф1500 – тя е с дистанционно управление и прониква до 150 метра навътре в тръбата
С камерите специалистите от КАНАЛИ-ТИНО оглеждат и установяват състоянието на тръбата, включително местата на съединяване и разклоненията, както и дали има запушвания от отпадъци, корени, строителни отпадъци и други.
КАНАЛИ-ТИНО предлага всички услуги, свързани с отпушване и възстановяване на канализации – сифони, щрангове, мивки, тоалетни, а също и видиеодиагностика за окриване и отстраняване на всякакви течове и запушвания на канали.
Свържете се с нас 24 часа 7 дни в седмицата при спешни случаи и аварии на посочените телефони за контакти –
0988 827 664, 0878 773 590
или изпратете запитване.