Защо е необходима топлоизолация на външните канализационни тръби
Когато живеете в къща или имате вила, грижата за външната канализация е ваша задача. Тя включва и топлоизолирането на тръбите. Когато настъпи зимният сезон и температурите паднат под нулата, водата в неизолираните тръби може лесно да замръзне. Така те стават непропускливи за отпадните води и създават огромен проблем за стопаните. Проблемът може да се отстрани само от фирма за отпушване на канали.
Но освен запушване може да се получи и пропукване на тръбите. Така отпадните води ще се оттичат направо в почвата. Ако няма съпътстваща характерна миризма от водите, е трудно да се установи къде е пропукването. Така ще се наложи разкопаване до установяване на точното място, а след това смяна на тръбите в този участък и закопаване.
За да си спестите тези неприятности и загуба на време и средства, погрижете се за топлоизолацията на външните канализационни тръби.
Ако тръбите са разположени на достатъчна дълбочина, не е необходима топлоизолация
Трябва да посочим, че ако разположите канализационните тръби на достатъчна дълбочина, няма да се наложи поставянето на топлоизолация.
Необходимата дълбочина варира според вида на почвата. Ориентировъчната достатъчна дълбочина е между 1,50 м и 2,20 м.
Но това решение може да се окаже неприложимо в скалист район. Освен това ако се наложи ремонт на канализацията, той ще бъде доста скъп. Затова топлоизолацията е по-добрият вариант.
Целите на топлоизолацията
Топлоизолацията се поставя, за да се постигне следното:
- да се осигури ниска топлопроводимост
- да се защитят тръбите от агресивното действие на почвата
- да се защитят тръбите от проникване на влага
- да се увеличи срокът на годност на тръбите.
Затова с обвиването на тръбите с изолационен материал постигате няколко предимства. И най-важното – ще увеличите срока им на годност.
Ако почвата не е влажна, можете да използвате дървесни стърготини, сгурия, керамзит
Ако почвата в района на дома или вилата ви не е влажна, можете да посипете около тръбите с дървесни стърготини или със сгурия. Можете да използвате и керамзит – екологично чист изолационен материал, който представлява керамични гранули.
При влажна почва първо трябва да поставите дървени или метални улеи
Ако почвата е влажна, топлоизолиращият материал също ще се навлажни и няма да може да изпълнява изолационната си функция. Затова преди да положите тръбите, трябва да поставите дървени или метални улеи, които няма да допускат навлажняването на изолационния слой.
Най-подходящите изкуствени топлоизолационни материали
В магазините ще намерите различни изолационни материали, с които можете да защитите тръбите от ниските температури. Важно е те да не съдържат целулоза, защото тя се разгражда бързо. Ето какви материали можете да използвате за топлоизолация на тръбите:
- пенополистирол
- пенопласт
- стъклена вата
- пенополиуретанова изолация
Преценете всички фактори за избор на подходяща топлоизолация
Важно е отначало да обмислите начина на топлоизолиране и какъв материал ще е най-подходящ. Посъветвайте се със съседи, които имат опит в тази дейност. Трябва да вземете предвид и вида на почвата в района ви.
Най-добрите съвети могат да ви дадат специалисти по поддържане и ремонт на канализация. Консултация и съдействие ще получите от КАНАЛИ-ТИНО ЕООД.